Jaroslav Masrna

*26. máj 1949

Bývalý rýchlonohý útočník Spartaka Trnava a československý reprezentant Jaroslav Masrna pochádza z Hlbokého. Je synom niekdajšieho tiež výnimočného hráča nášho klubu, ktorého každý pozná pod oslovením ,,strýc Jan“ – Jána Masrnu. Aj v jeho prípade platilo známe porekadlo, že „jablko nepadlo ďaleko od stromu“. Jeho futbalové kroky viedli z rodnej obce cez Spartak Myjava, Duklu Banská Bystrica a Duklu Nováky v roku 1970 do Spartaka Trnava. Tam sa hneď stal platným hráčom vtedajšieho slávneho mužstva Spartaka, ktorého v tej dobe viedol veľký trénerský mág Anton Malatinský. S týmto mužstvom sa Jaroslav Masrna stal trikrát majstrom ČSSR v rokoch 1971, 1972 a 1973 a tiež dvojnásobným víťazom Československého pohára. V prvoligovej súťaži odohral celkovo 130 ligových zápasov a strelil 22 gólov. Československý dres A mužstva obliekol dvakrát a jedenásť krát reprezentoval v mužstve ČSSR do 23 rokov, s ktorým získal titul majstra Európy v roku 1972. Vo finále proti ZSSR však nenastúpil, lebo prekročil len o niekoľko dní túto vekovú hranicu. Jedenásťkrát nastúpil za Spartak v európskych pohároch a v týchto zápasoch strelil 2 góly.

Predčasný koniec jeho úžasne rozbiehajúcej kariéry spôsobil anglický reprezentant McFarland, ktorý nevyberaným zákrokom ovplyvnil ďalšiu jeho kariéru. Diagnóza znela: potrhané krížne a postranné väzivo pravého kolena a prasknutý meniskus. Toto zranenie si vyžiadalo veľmi dlhé liečenie. Nakoniec sa ešte Jaroslav Masrna na futbalový trávnik vrátil, ale už nikdy to nebolo také ako pred osudným zranením. A vedel to aj on sám. Preto predčasne vo svojich 28 rokoch ukončil svoju futbalovú kariéru. Neskôr skúšal trénerský chlebík v Senici a na Brezovej pod Bradlom, kde aj v súčasnosti býva. Svoj futbalový život zhrnul vo svojej knižke, ktorú vydal v roku 2007 pod názvom Smoliar. Jej obsah je nasledovný: 1. Hlboké – otec zároveň trénerom, 2. Na Myjavu za skutočným futbalom, 3.Prichádza vojenčina, 3. Z Dukly do Dukly, 4. Kľukatá cesta do Trnavy, 5. Skok do veľkého futbalu, 6. 1972 – ČSSR do 23 rokov ovládlo Európu, 7. Majstrovská éra na pokračovanie, 8. Ročník 1972/73 – Trnava stále v majstrovskej forme, 9. Začiatok môjho predčasného konca, 10. Návrat na trávnik, 11. Reprezentovať vlasť je veľká česť, 12. Nič netrvá večne, 13. Malatinský odchádza, 14. Rozlúčka s Trnavou. Už samotné názvy tejto knihy ukazujú na prierez života tejto futbalovej legendy. Jaroslav Masrna sa stal premiérovým členom siene slávy klubu TJ Spartak Myjava.

Spracoval: Mgr. Peter Koprla