FUTBALU DAL VŠETKO...

Je jednou z významných osobností hlbockého futbalu. Vzorom a idolom nejedného futbalistu, ktorý behal po hlbockom trávniku. Narodil sa 28. mája 1937 v Hlbokom. Detstvo, ktoré prežil v rodnej dedine, nemal ľahké. Ako deväťročnému mu zomrela matka a o rok na to sa presťahovali do Bratislavy, kde si musel zvykať na mestský život. Po ukončení základnej školy sa odišiel učiť do Plzne, kde začala aj jeho športová kariéra. Ako dorastenec tam hrával nielen futbal, ale aj hokej za Pracovné zálohy. Bol teda všestranným športovcom a aj v hokeji vynikal. ,,V Plzni sme bojovali o postup a hrali sme so Škodovkou Plzeň. Prvýkrát ako mladý chlapec som zažil čo je v športe nespravodlivosť a podvod. Dal som dva góly a vyhrávali sme. Rozhodca však proti nám odpískal tri jedenástky a nakoniec sme prehrali 3:4 a na finále do Bratislavy sme nepostúpili. Tak som sa na to finále tešil...“ spomína si na nezabudnuteľnú krivdu ešte z čias dorastu. Vždy bol čestným športovcom a nespravodlivosť a krivdu vo futbale vrcholne neznášal. Po školských rokoch strávených v Plzni sa vrátil ,,Vilko“ do Bratislavy. Vo futbalovej kariére pokračoval v BEZ-ke, kde aj pracoval. Po dvoch rokoch odišiel pracovať a hrávať do bratislavských Pivovarov, kde hrával až do nástupu na základnú vojenskú službu. Po nej sa vrátil do Pivovarov, ale po dvoch rokoch odišiel hrávať do MDŽ Bratislava a pracovať do Palmy. A ako si na toto obdobie spomína? ,,V MDŽ som hrával divíziu a hral som aj so Štefanom Slezákom, ktorý neskôr pôsobil v Žiline.“

Viliam Šlahor dnes.

Po týchto skúsenostiach v bratislavských mužstvách prišiel hrávať futbal k nám do Hlbokého. ,,Futbal nadovšetko miloval a bolo pre neho vždy podstatné, aby každý nechal na ihrisku svoju dušu a srdce. On bol nositeľom tejto myšlienky, lebo tak vždy totiž aj hral. Boli z toho krásne zápasy, strieľal neuveriteľné góly či už z diaľky alebo celkom zblízka. Ľudia sa mali čomu prizerať a mladší čomu priučiť.“ charakterizuje jeho obdobie u nás Emil Morávek, vtedajší predseda TJ. V celej svojej kariére strelil viac ako tristo gólov. ,,Veď sme sa museli snažiť, za zápas sme predsa dostávali po dvadsať korún... Peniaze pre nás nehrali žiadnu rolu, lebo ich ani nebolo. Bolo však srdce a to velilo našim krokom. Správna životospráva bola pre mňa vždy zákonom, dokonca ani na vlastnej svadbe som si nedal kalíštek, čokoládu som však nikdy neodmietol...“ V Hlbokom zažil pekné roky aj postup do I. B triedy. Bol vynikajúcim strelcom. Jedenástku mu žiadny brankár nechytil. Za celú kariéru dostal iba dve karty. Jednu žltú a jednu červenú. S rozhodcami mal nadštandardné vzťahy. ,,Lebo keď hráči rozhodcom nadávali, okrikoval som ich a bránil. Tým som si ich získal, a keď som aj fauloval nepískali...“ dodáva s úsmevom.

TJ Hlboké v sezóne 1962/1963:

Horný rad zľava: Ján Filípek, Pavel Piskla, Jozef Koprla, Pavel Sedláček, Pavol Miča, Pavel Kovár. 

Dolný rad zľava: Ján Masrna, Emil Morávek, Ján Knotek, Milan Žák, Viliam Šlahor.

Nezabudnuteľným zážitkom pre všetkých bol zápas s veľkou Trnavou, ktorá prišla do Hlbokého v roku 1970. Za Trnavu vtedy hrali Jarábek, Majerník a Varadin hral vtedy na Vilka Šlahora osobku, ale ten dal predsa do siete Trnavy dva utešené góly, tretí pridal Milan Bartoň. Trnava pod vedením trénera Valéra Šveca napokon vyhrala 8:3. Sám Jarábek strelil v tomto zápase sedem gólov. Nuž a zhoda okolností chcela, že práve v ten deň slávil Viliam Šlahor, autor dvoch gólov v trnavskej sieti, svoje ,,Kristove roky“... V štyridsiatich rokoch skončil Vilko s aktívnou futbalovou kariérou, ale futbal hrať neprestal. Pokračoval v ňom za podnik Palma Bratislava za výber starých pánov. Organizoval podnikové zápasy proti Olomoucu, Novému Mestu a Šenkviciam. Každý rok organizoval zápasy v jeho rodnom Hlbokom a na Myjave. ,,Potom zase oni chodili na odvety, boli to pekné stretnutia, na ktoré vždy rád spomínam.“

Mužstvo TJ Hlboké pôsobiace v I. B. triede 1974/1975:

Horný rad: Viliam Šlahor, Miroslav Chrenka, Ján Lovecký, Jaroslav Držík, Ján Zálešák, Rastislav Rýša, Pavol Šulla, Jozef Balážik – predseda TJ Hlboké.
Dolný rad: Ján Kovár, Jaroslav Žák, Ján Chrenka, Jozef Havel, Jaroslav Šulla.

Futbalovú ,,rozlúčku“ mal v Hlbokom v máji 1997, keď oslavoval šesťdesiatku. ,,Za túto vydarenú akciu chcem ešte raz poďakovať TJ Hlboké a jej vtedajšiemu predsedovi Emilovi Morávkovi.“ Ešte pred touto akciou spolu s priateľom z Bratislavy položil kytičku čerstvých kvetov na hrob svojho spoluhráča Janka Masrnu, otca slávneho trnavského futbalistu a reprezentanta bývalého Československa, Jaroslava. ,,Boli sme veľkí priatelia, v súkromí aj na ihrisku,“ hovorí plný dojatia a smútku zároveň o svojom kamarátovi. Túto ,,rozlúčku“ sprevádzal futbalový zápas starých pánov ,,belasých“ a ,,červeno-čiernych“. V zápase dominovali nakoniec ,,belasí“, ktorí vyhrali 5:3 /3:3/. Tri góly za ,,slovanistov“ strelil Bartoň, jeden dal Zlocha a tiež oslávenec Šlahor. Z trnavskej strany dvakrát zahrmelo z kopačky Nečasa, raz rozvlnil sieť Svatík. Po stretnutí odovzdal Emil Morávek lúčiacemu sa Vilkovi Šlahorovi krásnu sošku futbalistov, na podstavci ktorej bolo vyryté: ,,Spoluhráčovi venujú kamaráti“. A Vilkova reakcia? ,,Ďakujem Vám priatelia, že som si mohol s Vami všetkými opäť zahrať. Spolu sme toho prežili naozaj dosť a ja Vám chcem povedať, že s futbalom sa nelúčim, iba s aktívnymi kopačkami. Som Vám kedykoľvek k dispozícii, veď medzi Vás chodím každý víkend. Viete, že mojím životným krédom  vždy bolo – niet nad poctivosť. A takých poctivých a statočných futbalistov som videl aj vo Vás všetkých. Ďakujem a nikdy nezabudnem na tento krásny deň.“ V sedemdesiatke si ešte raz zahral, aj keď bol chorý. A čo plánuje stále aktívny ,,hlbocký matador“ do budúcnosti? ,,Teraz, keď dožijem 76 rokov, by som chcel nastúpiť za starých pánov MDŽ a chvíľu za naše Hlboké v ich vzájomnom zápase. Tým by som urobil definitívnu bodku za futbalom.“ Dnes je našim verným fanúšikom. Ak je v Hlbokom zápas a on je tu, nikdy ho nevynechá.

Fotka zo zápasu starých pánov Hlbokého a MDŽ Bratislava. Viliam Šlahor je v dolnom rade vpravo.

Autor: TJ Hlboké

Komentáre:

Pre pridanie komentára sa prosím prihláste alebo registrujte.