Z HLBOKÉHO DO REPREZENTÁCIE!!!

Áno, aj z takéhoto malého futbalového klubu môžu vzísť reprezentanti alebo reprezentační tréneri. A ten druhý prípad prežíva v súčasnosti rodený Hlbočan Stanislav Macek. V júli tohto roku sa stal asistentom reprezentačného trénera Alberta Rusnáka pri výbere U19 slovenskej futbalovej reprezentácie. Ich spolupráca spolu s trénerom brankárov Miroslavom Hýllom trvá niečo cez mesiac, ale už majú za sebou prvý kontrólny zraz v Trenčianskych Tepliciach. Na otázku prečo si za asistenta Albert Rusnák vybral práve Stanislava Maceka majúceho senický, myjavský a trnavský futbalový genotyp Rusnák odpovedal: ,,S Macekom sa poznáme z rokov, keď on viedol - a úspešne - senickú mlaď a ja Michalovce. Od januára spolu chodíme do trénerskej školy, robíme si obaja EURO Pro licenciu. Sadli sme si ľudsky, v debatách o futbale sme sa našli. Je to chlap, ktorý v robote ide naplno, pozícia asistenta mu je dokonale šitá, teda ja to tak vnímam. V konečnom dôsledku sme aj kamaráti, čo je pridaná hodnota do takejto práce..."

Priblížme si teda v krátkosti, aké mal Stanislav začiatky, ktoré boli jednoznačne spojené s dedinkou Hlboké a ako sa k tejto pozícii pri reprezentácii prepracoval. Narodil sa 15. decembra 1977. S futbalom začínal v našom žiackom mužstve, ktorého trénoval jeho otec Jozef. Po dovŕšení trinástich rokov pokračoval v hráčskej kariére v Senici, kde sa cez dorast prepracoval až do ,,A" mužstva, ktoré vtedy hrávalo tretiu ligu. Ďalej pokračoval vo štvrtej lige v Holíči, v tretej na Myjave, vo Veľkých Levároch, v Gbeloch, v Rakúsku /SC OMV Neusiedl a USV Hauskirchen/ a nakoniec svojej hráčskej kariéry u nás, kde zastával pozíciu hrajúceho trénera. Po skončení hráčskej kariéry začal trénovať u nás postupne U15, U19, Spartak Myjava U19 a postupne mládežnícke výbery FK Senica U12, U16, U17 a U19. V našom klube dosiahol pozoruhodné úspechy a jeho bývalí zverenci tvoria kostru nášho ,,A" mužstva. Žiakov priviedol k víťazstvu v Majstrovstvách oblasti, a to isté sa mu podarilo s dorastom, s ktorým postúpil premiérovo do V. ligy skupiny západ. Aj v mládežníckych výberoch FK Senica zaznamenal nezabudnuteľné  výsledky. Tu pripravoval takých hráčov ako brankára s hlbockými koreňmi, teraz hájiaceho farby Slovana Bratislava Michala Šullu alebo Róberta Pillára. Jeho mužstvo U19 skončilo v sezóne 2012/2013 v 1. lige staršieho dorastu na druhom mieste za AS Trenčín. Na následnom turnaji v Taliansku skončil na druhom mieste, keď vo finále prehral so slávnym Lazio Rím 1:2. Bol to iste pre neho neskutočný zážitok, lebo taliansky futbal je jeho srdcovka. V holandskom Haagu skončil tretí. Od leta 2013 trénoval s Eduardom Pagáčom ,,A" mužstvo FK Senica vo Fortuna lige. Jeho trénerská púť pokračovala opäť v pri mužstve FK Senica U19, s ktorým sa stal v ročníku 2014/2015 majstrom SR v tejto kategórii, postúpil s nimi nielen do československého finále, ale aj do Ligy majstrov. Vo finále československého pohára prehrali Seničania s Příbramom nešťastne 1:2. Po tomto zápase Stano povedal: ,,Bol to z našej strany jeden vynikajúci futbal. Súper až na jednu šancu nemal nič. My sme boli dominantní na lopte, aktívni, kombinační. Sme smutní, sme veľmi smutní. Chceli sme vyhrať. Nepodarilo sa. Na chlapcov som však veľmi hrdý..." Po osemročnom úspešnom pôsobení v mládežníckych výberoch Senice siahla po ňom veľká Trnava. V Spartaku zastával pozíciu trénera U19 od leta 2016. „Mám tie najlepšie pocity. Spartak je na Slovensku značka, nie je to pre mňa cudzí klub. Pre každého hráča, ale i trénera je česť, že môže pracovať v takomto klube. Hovorí sa, že tréner po troch rokoch v jednom pôsobisku stratí motiváciu a potreboval by zmenu. Ja som to takto určite necítil. Senici som vďačný, nemôžem na nich povedať krivé slovo. Veľa som sa tam naučil a urobím maximum, aby som podobne kvalitnú prácu odviedol aj v Trnave. Verím, že obe strany budú spokojné, ale hlavne hráči.“ netajil pozitívne dojmy mladý tréner pri príchode do Trnavy. Nakoniec so Spartakom U19 skončil v sezóne 2016/2017 na 9. mieste. Prišiel opäť návrat do Senice, kde už nebol až tak úspešný a v jarnej časti 2017/2018 ho vystriedal na trénerskej stoličke Ladislav Hudec, ktorý však s mužstvom do konca sezóny nevyhral ani jeden zápas. A potom.... Prišla ponuka Alberta Rusnáka za asistenta pri slovenskej reprezentácii U19. A to sa vraciame na začiatok, kde sme o Stanovi začali písať.

Ako ho poznáme, dá do tejto novej práce všetko a veríme, že bude napokon úspešná. Nielen náš klub, ale všetci Hlbočania sú na neho právom hrdí. Žiadnemu sa ako trénerovi nepodarilo prepracovať tak vysoko. Preto prajme Stanovi do ďalšej práce veľa zdravia, šťastia, elánu a ďalších úspechov nielen v športovom, ale aj v osobnom živote.